Police nad Metuji je město s 3800 obyvateli, ležící v severovýchodních Čechách obklopené lesy a pískovcovými skalami v těsné blízkosti hranic s Polskem. Bylo založeno v r.1253, v současné době strojírenský a potravinářský průmysl.
Počátky strojírenské výroby na Policku spadají do roku 1895, kdy byla založena firma E. Katschner, zabývající se "výrobou bruslí, zástrčí, závěsů kloubových, veškerými zámečnickými pracemi a kovovým zbožím". Tak alespoň zní zápis v obchodním rejstříku, pořízený 24.12. téhož roku. Tedy na Štědrý den. Příslibem nadějnější budoucnosti bylo přesídlení provozovny do nynějšího areálu podniku v roce 1910. Další posilou tehdy ještě nevelké kovovýroby se stal sousední závod původně tkalcovna fy Hubka a spol., založená v roce 1901 P.J. Gottliebem, která byla za II. Světové války nuceně pronajata říšskoněmecké firmě Vereinigte Deutsche Maschinenfabriken - Luftfahrwerke Gross-Auheim/Main. Textilní stroje byly odstraněny, nahrazeny kovoobráběcími a továrna místo kvalitního textilu produkovala pod krycím jménem Vertriebsgesellschaft Hubka přípravky a součástky pro letecký průmysl, včetně některých dílů pro zbraně V1a V2, do nichž tehdejší německé velení skládalo tolik nadějí. Příprava výroby však do skončení okupace nedospěla tak daleko, aby ze závodu vyšlo větší množství výrobků.
Řada lidí se však v době totálního nasazení zapracovala na obráběcích strojích, dobrovolně se rozhodla opustit původní povolání a setrvat po boku těch, kteří usilovali o zachováni cenného zařízení pro nově se rodící strojírenský průmysl v Polici nad Metuji.
Rozhodnutím ONV v Náchodě byla nad majetkem fy E. Katschner vyhlášena národní správa. Ta se iniciativně chopila možnosti pokračovat v tradiční výrobě. Přes citelný úbytek pracovních sil, ve srovnáni s předválečným stavem, dosáhla v poměrně krátké době dřívější úrovně.
Také závod fy Vertriebsgesellschaft Hubka převzala po předchozí konfiskaci majetku národní správa. Ta se však setkala s problémem, co vyrábět, neboť provoz byl zaměřen na válečnou výrobu. Volba padla na soukací automaty značky HACOBA, jejichž potřeba byla pro obnovu válkou zdecimovaného textilního průmyslu vysoká. Podařilo se zvládnout přípravné práce a zavést první vlastní výrobek, který v roce 1947 vtiskl ráz novému firemnímu názvu: Kovopol národní správa, továrna na automatické textilní stroje a strojírna v Polici nad Metují.
Rok 1948 je ve znamení sloučení obou závodů a začlenění Kovopolu do národního podniku SIGMA-PUMPY OLOMOUC. Polický závod přejímá přechodně (1949-1951) provozovnu národního podniku KOVONA Litomyšl, v roce 1954 pak bývalou tkalcovnu fy König, Petrovice (zal. 1910), později renovovanou na generální opravnu a výrobnu jednoúčelových strojů.
Vyhláškou MP č. 1661 z 25.7.1949 se stává Kovopol s platnosti od 1.1.1950 samostatným národním podnikem.
Postupně byla od roku 1972 zavedena výroba regulační techniky. V roce 1980 byl do Kovopolu začleněn jako odštěpný závod DIU Jevíčko vyrábějící holící techniku. Po privatizace se firma soustředila na výrobu hřebíkovacích automatů a jednoúčelových strojů. V roce 2009 skončila firma v konkursu s dluhem 200 milionů korun a více než 220 věřitelů. Celý závod včetně vybavení zakoupil v roce 2011 pražský podnikatel Otakar Moťka, který zde zahájil výrobu forem na plasty a později i samotnou výrobu plastových dílů např. pro firmu IKEA.
V květnu roku 2025 zakoupila areál firma HAUK s.r.o. a okamžitě začala objekty revitalizovat.